buurBer bezoekt de expat-buren

In Amsterdam, dus ook op het GWL-terrein, wonen veel expats. In sommige blokken is dit zelfs meer dan 10%. Ik ben benieuwd hoe het leven voor expats in Nederland en Amsterdam is en wat de redenen voor een verhuizing naar een ander land kunnen zijn.

Daarom bezoek ik op een maandagavond Leon en Riccardo, beiden expat en sinds 9 maanden bewoners van blok 2C.

Riccardo is 27 jaar, komt uit Süd-Tirol, Italië en is twee jaar geleden voor de liefde naar Amsterdam gekomen. Hij heeft een baan bij ING als Product Owner in Global ESG Data Delivery, dit heeft alles te maken met duurzaamheid (ESG beoordeelt de duurzaamheid van bedrijven en landen door factoren op het gebied van milieu, maatschappij en bestuur te evalueren). Hij heeft op verschillende adressen in Amsterdam gewoond, zoals in hartje Amsterdam en in blok 2B.
Ook Leon is 27 jaar, hij is informaticus en kwam drie jaar geleden voor werk uit Duitsland Osnabrück naar Amsterdam.
Daphne is de derde bewoonster van het appartement, zij is 25 jaar, geboren in Parijs en getogen in Schwarzwald, Duitsland. Zij heeft met een sportbeurs in Californië gestudeerd en woont sinds 2 jaar in Amsterdam, Daphne heeft een baan in sportmarketing. Op het moment van het interview is zij op familiebezoek.
Het is voor niemand gemakkelijk om in Amsterdam een goede woonplek te krijgen en het is moeilijk om er in te komen. Leon en Riccardo waren zelf actief op Funda en hadden een makelaar in de arm genomen. Riccardo zag de huidige woonplek op Funda, hij herkende de buurt en was direct enthousiast. De eigenaren van de woning zijn voor een aantal jaren naar het buitenland waardoor Leon, Riccardo en Daphne de gemeubileerde woning voor een langere tijd kunnen huren. Zij hebben de inrichting naar eigen smaak aangepast door onder andere een nieuwe bank te kopen, de tafel te verplaatsen en eigen dingen aan de wand te hangen.

Wat prettig is aan deze woning? De jongens gaan er eens goed voor zitten: de woning is groot en zonnig en heeft een balkon op het zuiden, het is tegenover het Westerpark, de winkels en het centrum zijn dichtbij, de wijk is auto-vrij, mooi uitzicht, er is veel groen en het is hier sociaal. Kortom: het is een prima plek. Riccardo en Leon voelen zich welkom. Ze kwamen hier wonen zonder de verwachting dat ze contact met buren zouden hebben, maar nu dit er wel is ervaren zij dit als fijn, de vrijheid in het contact is ‘gemoedelijk’. We filosoferen over hoe dit ontstaan is en het zijn de zogenaamde kleine dingen die toch het verschil maken. Het praatje in de lift, en, vanwege de renovatie van de zuidgevel van het pand was er regelmatig contact over voortgang en het maken van afspraken. Bij het inwijdingsfeest van de woning werden de buren uitgenodigd en na het feest werd iedereen verrast met een kleine attentie op de deurmat. Kortom, we concluderen dat contact iets van over en weer is, het geeft een veilig gevoel en maakt het extra fijn om hier te wonen. Zoals zij het benoemen: ‘Je kunt aankloppen voor een ei of een kopje suiker”.

De nieuwsbrieven (de Enbloc, speciaal voor de bewoners van blok2c, en de GWL-nieuwsbrief) zorgen ervoor dat zij als nieuwe bewoners op de hoogte zijn van het wel en wee van het blok en van de buurt, zonder dat dit verplichtingen geeft.
Zo hoorde Riccardo over ‘van afval naar oogst’, waar je van je groente- en fruitresten -die anders in de afvalbak verdwijnen- compost maakt en is inmiddels donateur. Hij wil vanaf maart meedoen met het maandelijkse schoffelen op het GWL-terrein. En hij laat mij trots een plantje zien, dat hij heeft geruild met een benedenbuur.

Hoe leer je mensen kennen als je in een nieuwe stad komt? Allereerst is het werk belangrijk. Maar ook het internet. Ricardo grinnikt en vertelt over de app ‘bubble for friends’, dit is een eenvoudige en goedwerkende app om nieuwe mensen te leren kennen. Bovendien, zo zegt hij, is de wereld tegenwoordig erg globaal. Er is in iedere stad altijd wel één persoon die je kent. Overigens is het vaak gemakkelijker om nieuwe internationale vrienden te leren kennen, dan Nederlanders die vaak al een vriendengroep en familie hebben.
Leon en Riccardo spreken beiden redelijk goed Nederlands, toch wisselt de spreektaal tijdens ons gesprek van Nederlands naar Engels en Duits. Zij zeggen alletwee dat het (nog) moeilijk is om genuanceerd in het Nederlands aan te geven wat je precies bedoelt.

Wat hen opvalt in Nederland? Dat het hier vrij is, er zijn weinig regels (of men gaat op een vrije manier met die regels om). Nederlanders komen over als direct, zelfbewust en ze zijn luid. “Luid”, vraag ik, “wat bedoelen jullie”? “Nou, luid. Hard pratend”. De vrijheid waarderen ze beiden erg.

Waar naar toe met hun bezoek? En dan ben ik benieuwd waar zij vrienden en familieleden die op bezoek komen mee naartoe nemen. Ik opper een paar klassiekers zoals Madurodam of de Keukenhof, maar dat blijken niet de trekkers. Wél een bezoek aan het Rijksmuseum, fietsen in de duinen en landelijk Amsterdam en gewoon, genieten van de stad en de boten.

overzicht
volgend artikel